en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Oprowadzanie po wystawach w ramach projektu "Encyklopedia Sztuki w PJM"

Oprowadzanie po wystawach w ramach projektu "Encyklopedia Sztuki w PJM"

23.10.2018 / 12:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Katarzyna Wiska, Justyna Zieniuk
A+
A-
Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG - iem" zaprasza osoby z niepełnosprawnością słuchu na oprowadzanie po wystawach w ramach projektu "Encyklopedia Sztuki w PJM"
O wystawach Huberta Czerepoka "Początek" oraz Valentina Ruhry'ego "Eliza" opowiadać będzie Daniel Kotowski.

23 października (wtorek) godz. 12:00
Galeria Arsenał ul. Mickiewicza 2 Białystok

Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
W ramach spotkania przewidziane są warsztaty

WSTĘP BEZPŁATNY!

Od organizatorów projektu:

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym
to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. Powstaje w oparciu o Leksykon Grupy Artystów Głuchych we współpracy z GAG.


Naszym celem jest rozwijanie zainteresowania sztuką i kulturą w środowisku osób niesłyszących. Realizujemy warsztaty i oprowadzania w PJM w najważniejszych instytucjach kultury. Tworzymy też bazę wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym (dzieciom, młodzieży, ale też dorosłym) na poszerzanie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.
Na liście dotychczas nagranych krótkich filmów-definicji (prawie 150!) znalazły się między innymi tak podstawowe pojęcia jak: kompozycja, fotografia, negatyw, faktura, ceramika, grafika, kolaż, rzeźba i inne. Ale też nieco bardziej skomplikowane jak np.: art.-brut, po-sztuka, hipperrealizm, unizm, neoplastycyzm, czy podstawowe kierunki, tendencje i zjawiska w sztuce: gotyk, renesans, barok, rokoko, secesja, historyzm, kubizm, konstruktywizm. Jak i sylwetki twórców: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. W kolejnych latach rozwijana z dotacji MKiDN we współpracy z różnymi instytucjami kultury: Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Artinfo.pl, pod patronatem Świata Ciszy. Od 2017 roku realizatorem Encyklopedii jest Fundacja Kultury bez Barier.
Realizatorem trzeciej edycji projektu Encyklopedia Sztuki w PJM. Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł 3 w 2018 roku jest Fundacja Kultury bez Barier.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna. 

Partnerzy projektu: Grupa Artystów Głuchych GAG, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Śląskie w Katowicach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Labirynt w Lublinie, Artinfo.pl
Patronat medialny: Świat Ciszy, Artinfo.pl
Kurator projektu: Paulina Celińska

Fb/ Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym
e-mail: encyklopediapjm@gmail.com 

Powiązane Wystawy

31.08 - 25.10

Hubert Czerepok. Początek, w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

31.08 - 25.10 / 18:00

Valentin Ruhry. ELIZA