en
Menu
Logo Galerii Arsenał

"Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji". Otwarte seminarium z dr Magdą Szcześniak

"Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji". Otwarte seminarium z dr Magdą Szcześniak

25.04.2019 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Eliza Urwanowicz-Rojecka
A+
A-
Galeria Arsenał zaprasza na kolejne otwarte seminarium z cyklu "Czytelnia obrazów" towarzyszące wystawie "FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał"
Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji
otwarte seminarium z dr Magdą Szcześniak (IKP UW)
25.04.2019 (czwartek), godz. 18.00
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

"Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji Magdy Szcześniak to podróż do lat 90. śladami wizerunków „normalności” – od biznesmenów ze zdjęć stockowych, przez podróbki zachodnich towarów, po wyklęte białe skarpetki. „Normalność”, słowo-klucz polskiej transformacji, to nieprecyzyjne, ale wygodne pojęcie przywołujące powab Europy, Zachodu, właściwego i rzekomo neutralnego porządku (gospodarczego, społecznego, estetycznego).Uznaje się ją za stan „naturalny”, który pojawia się samoistnie wraz ze zmianą systemową.

Jednocześnie w latach 90. normalność była czymś, czego należało się nauczyć poprzez uważne naśladowanie zachodnioeuropejskich wzorów i standardów, których źródłem były przede wszystkim krążące w transformacyjnej sferze publicznej obrazy. Na łamach Norm widzialności Szcześniak opisuje m.in. wyłanianie się dominującego wizerunku polskiej klasy średniej oraz przygląda się dyskusjom o wizerunku nowoczesnego „geja” wewnątrz zmarginalizowanej mniejszości seksualnej.

Normy widzialności to pierwsza książka z wydawniczej serii wizualnej, stworzonej we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW i projektantem Krzysztofem Pydą.

W trakcie spotkania Normy widzialności. Tożsamośc w czasach transformacji skoncentrujemy się głównie na wyłaniającym się w latach 90. dominującym wizerunku polskiej klasy średniej.
 
Proponujemy, aby rozmowę zogniskować m.in. wokół fragmentów książki: M. Szcześniak, „Normy widzialności. Tożsamość w okresie transformacji”, Warszawa 2016, ss. 10-23; 40-51; 86-143.

Uwaga! Tekst jest dostępny, dzięki uprzejmości autorki oraz Fundacji Bęc Zmiana, pod adresem e.urwanowicz@galeria-arsenal.pl. Prosimy o kontakt.
 
Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego prezentacji „FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana oraz Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Założeniem cyklu trzech seminariów jest uzupełnienie narracji wystawy o problematykę zmieniającego się (nie)porządku wizualnego w Polsce i jego implikacji społeczno-kulturowych.
 
 
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
 
25.04. (czwartek), godz. 18:00, Galeria Arsenał elektrownia
Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji
Otwarte seminarium z dr Magdą Szcześniak (Instytut Kultury Polskiej UW)
 
4.04.2019 (czwartek), godz. 18:00, Galeria Arsenał elektrownia
Obrazy (w) transformacji
Otwarte seminarium z dr hab. Iwoną Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW) – spotkanie już się odbyło

11.04. (czwartek), godz. 18:00, Galeria Arsenał elektrownia
Obrazy wychodzą na ulice – spotkanie już się odbyło
Otwarte seminarium z dr. Łukaszem Zarembą (Instytut Kultury Polskiej UW) – spotkanie już się odbyło
 
Wstęp bezpłatny
 
Od 4.04. 2019 do końca wystawy „FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał” w Galerii Arsenał elektrownia można będzie nabyć książki z serii wizualnej wydawanej wspólnie przez Fundację Bęc Zmiana i Instytut Kultury Polskiej UW:
·         I. Kurz, P. Kwiatkowska, M. Szcześniak, Ł. Zaremba (red.), „Kultura wizualna w Polsce. Tom 1: Fragmenty”, Warszawa 2017 oraz „Kultura wizualna w Polsce. Tom 2: Spojrzenia”, Warszawa 2017
·         M. Szcześniak, „Normy widzialności. Tożsamość w okresie transformacji”, Warszawa 2016
·         Ł. Zaremba, „Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej”, Warszawa 2018
 
 
Partnerzy:
Fundacja Bęc Zmiana
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
 
Blok seminariów mieszczących się w perspektywie badań kultury wizualnej w Polsce prowadzonych przez Instytut Kultury Polskiej UW stanowi inaugurację nowego cyklu w Galerii Arsenał – CZYTELNIA OBRAZÓW. Zainspirowani badaniami w obszarze kultury wizualnej, w ramach spotkań z naszymi gośćmi zapraszamy do wspólnej rozmowy o szeroko pojętym polu wizualnym – o „myśleniu obrazami”, o „obrazach”, a także o „praktyce obrazów”, czyli o dynamicznej, zmiennej relacji obrazów ze strukturą i treścią świadomości społecznej i praktyki społeczno-kulturowej. Chcemy, aby dyskusje odbywały się równolegle do naszego program wystawienniczego – wobec kolejnych ekspozycji bądź w uzupełnieniu do nich.
 
Koncepcja i koordynacja spotkań: Eliza Urwanowicz-Rojecka
 
-------
dr Magda Szcześniak – kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW.  Bada polską transformację po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przemian kultury wizualnej i sfery publicznej. Zajmuje się teorią tożsamości, studiami gender i queer, teorią krytyczną, historią kultury polskiej XX wieku oraz sztuką współczesną. Stypendystka Fundacji Fulbrighta oraz Narodowego Centrum Nauki. Redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.
 
Więcej: http://ikp.uw.edu.pl/dr-magda-szczesniak/