en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Noc Muzeów w Galerii Arsenał

Noc Muzeów w Galerii Arsenał

18.05.2019 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A+
A-

Galeria Arsenał zaprasza w Noc Muzeów:

do nocnego zwiedzania wystawy dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę"
oraz wzięcia udziału w akcji WYRZUT KAMIENIA animowanej przez CentrumCentrum
Wszystko widzę jako sztukę

18.05. (sobota), godz. 18-22 (zwiedzający wpuszczani grupami przez obsługę Galerii Arsenał)
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
UWAGA! 18 maja wystawa otwarta od godz. 12
Wstęp wolny

Artyści: Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Leszek Lewandowski, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik
Kuratorka: Ewa Solarz

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

„Wszystko widzę jako sztukę” to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela w Warszawie. Na wystawie próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski, czy też – wzorem Moniki Sosnowskiej – budować przedziwną przestrzeń jak z powieści Alicja w Krainie Czarów.

Kliknij i czytaj więcej o wystawie 

CentrumCentrum zaprasza na WYRZUT KAMIENIA

16.05.2019, czwartek, godz. 16
17.05.2019, piątek, godz. 16–18
18.05.2019, sobota, Noc Muzeów, od godz. 18 do zmierzchu (każdy, kto nie uczestniczył w warsztatach w poprzednich dniach, też się odnajdzie)
miejsce zbiórek: dziedziniec Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich!

Jeśli chcesz zarezerwować miejsce, napisz proszę do Justyny Zieniuk: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl

W obliczu ocieplania się klimatu – apokaliptycznej wizji przyszłości, jaką kreślą przed nami klimatolodzy – wielu filozofów, artystów, polityków próbuje zająć stanowisko, zaproponować jakiś plan, znaleźć sposób na życie w zmieniającej rzeczywistości. Większość jest zgodna: nowoczesność się skończyła. Musimy teraz wyhamować galopujący „postęp”. Powinniśmy poddać refleksji naszą relację z glebą, atmosferą, oceanami, ptakami, państwami i innymi współistniejącymi aktorami naszej rzeczywistości.

Kliknij i czytaj więcej o akcji

Zapraszamy również do wyjścia z domu w sobotę wcześniej i odwiedzenia Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci
18-19 maja, godz. 10-18
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Afrykańskie przysłowie mówi: „Żeby wychować jedno dziecko, potrzebna jest cała wioska”. Parafrazując je, można zapytać: ile osób czytających w otoczeniu dziecka potrzeba, by wychować zapalonego czytelnika? Czy zatrważająco niskie wskaźniki poziomu czytelnictwa w Polsce kiedykolwiek wzrosną, jeśli w polskich domach nie odrodzą się rytuały wspólnego czytania? Czy w czasach kryzysu relacji międzypokoleniowych dobra książka nie wydaje się doskonałym polem porozumienia i budowania bliskości ludzi w różnym wieku? Czy literatura dla dzieci może ocalić świat naszych przodków i ich tradycje od zapomnienia? Na te i parę innych pytań postaramy się odpowiedzieć w ramach V edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci.

Kliknij i czytaj więcej o Festiwalu

Powiązane Wystawy

27.04 - 20.06

Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

Powiązane Wydarzenia

16.05 - 18.05

CentrumCentrum zaprasza na akcję WYRZUT KAMIENIA

Powiązane Wydarzenia

18.05 - 19.05

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2019