en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Nienawiść w czasach zarazy

Nienawiść w czasach zarazy

02.12.2021 - 03.12.2021 / 16:00 - 20:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
A-
A+
Nienawiść w czasach zarazy
Idea i realizacja projektu: Ewa Chacianowska, Mirosław Miniszewski
Uczestniczki i uczestnicy: Karol Grygoruk, Kaja Kojder, Marek Krajewski, Bartosz Kuźniarz, Mirosław Miniszewski, Emilia Wiśniewska

miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
termin: 2–3.12.2021, godz. 16–20
wstęp wolny, obowiązują zapisy

Zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego:
https://forms.gle/BSVK3Eo6DqYGDswH8

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.


Sześć spotkań warsztatowych. Sześciu gości i tyleż tematów. Myślą przewodnią jest nienawiść. Od dwóch lat doświadczamy pandemii koronawirusa. Kiedy wydawało się, że wracamy do względnej normalności, nastąpił pat związany z uchodźcami na wschodniej granicy. Wszystko to przerodziło się w kryzys, jakiego nasz region po II wojnie światowej nie doświadczył. Lęk, trauma i niestety nienawiść wypełniają nas i naszą wspólną przestrzeń każdego dnia.

W czasie spotkań będziemy zastanawiać się, jaki wpływ mają na nas te wszystkie negatywne reakcje, emocje i represje. Czy to jest już kulminacja, czy zaledwie początek kryzysu? Czy opieramy się nienawiści, czy może sami już jej ulegamy? Co mamy z tym zrobić? Jak postępować? Gdzie szukać ratunku?

Sześć różnych perspektyw – z punktu widzenia osób, które z takimi problemami pracują na co dzień praktycznie i teoretycznie.

To nie będą typowe debaty intelektualne. Naszym celem jest przede wszystkim zainicjowanie dyskusji i analiza procesów naszego zmieniającego się dynamicznie otoczenia. Nie oczekujemy gotowych odpowiedzi – ich sformułowanie jest obecnie niemożliwe. Uważamy jednak, że nadszedł czas, aby o nienawiści rozmawiać i podjąć próbę zrozumienia, co dzieje się z ludźmi, nami samymi i naszym coraz mniej stabilnym światem. Zapraszamy.

Spotkania poprowadzi Mirosław Miniszewski.


2.12 (czwartek) od godz.16

  • ANALIZA – socjologia – Marek Krajewski

socjolog, profesor zwyczajny, zatrudniony w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących współczesnej kultury, sztuki i edukacji kulturowej oraz książek: Kultury kultury popularnej (2003), POPamiętane (2006), Za fotografię! (2010, wspólnie z R. Drozdowskim), Są w życiu rzeczy… (2013), Incydentologia (2017), (Nie)nawidzenia. Świat przez nienawiść (2020). Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998–2004) oraz pomysłodawca projektu „Niewidzialne miasto” (www.niewdzialnemiasto.pl). Współtwórca programu propagującego edukację kulturową Bardzo Młoda Kultura oraz projektu Archwium Badań nad Życiem Codziennym (www.archiwum.edu.pl).

  • GENDER – społeczeństwo/tożsamość – Emilia Wiśniewska

prezeska Zarządu Fundacji Trans-Fuzja, Koordynatorka Rzecznictwa. Współprowadzi spotkania grup wsparcia dla osób transpłciowych, szkolenia, przybliża tematykę transpłciowości i sytuacji osób transpłciowych w mediach. Niegdyś związana również z ruchem skłoterskim i anarchistycznym oraz różnymi organizacjami LGBT i nieformalnymi grupami queerowymi, wolontariuszka Fundacji Trans-Fuzja w początkach jej istnienia, niepraktykująca (chwilowo) dziennikarka radiowa. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Po godzinach pracy zajmuje się historią II wojny światowej i tematyką chrześcijaństwa akceptującego osoby LGBTQIAP.

  • OBRAZ – dokument/fotografia – Karol Grygoruk

fotograf i antropolog wizualności. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Obecnie aktywista dokumentujący działania na obszarze kryzysu humanitarnego.


3.12 (piątek) od godz. 16

  • CZŁOWIEK – antropologia/etnologia Kaja Kojder

etnografka, psycholożka, członkini zarządu Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”, edukatorka, od kilkunastu lat prowadzi autorskie badania etnograficzne, głównie wśród prawosławnych mieszkańców wsi na Podlasiu. Prowadziła badania i studiowała na Ukrainie i Litwie. Doświadczona redaktorka, pracuje w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka z rodziną w maleńkiej wsi na Podlasiu.

  • TEORIA – filozofia/antropologia – Bartosz Kuźniarz

filozof, tłumacz, eseista, adiunkt w Katedrze Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku. Autor książek: Pieniądz i system. O diable w gospodarce (2006) oraz Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy (2011). Zajmuje się teorią społeczną oraz filozoficznym wymiarem współczesnej ekonomii i gospodarki.

  • SŁOWO – narracja – Mirosław Miniszewski

mieszka na Podlasiu na kompletnym pustkowiu około 800 metrów od granicy z Białorusią. Z zawodu doktor filozofii. Od zawsze jego pasją było pisanie. Przez kilka lat pracował jako publicysta i redaktor w jednym z dzienników. Potem przez 12 lat pracował naukowo i wykładał filozofię. Napisał tony artykułów i kilka książek naukowych. W 2018 roku zadebiutował literacko książką pt. Opowieści ze wsi obok, w 2020 roku ukazała się kolejna książka: Różnia i inne opowieści ze wsi obok. Obecnie aktywista pomagający ofiarom kryzysu humanitarnego.

Partnerzy medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

aktualne wystawy

19.11 - 10.01

Nie da się przewidzieć, co trzeba będzie pamiętać. Ala Savashevich

19.11 - 10.01

Alienbees, save us, please! Anna Hulačová

Flaga Moniki Drożyńskiej zawieszona na budynku Galerii Arsenał. Na fladze gest zwycięstwa, pomiędzy palcem wskazującym a środkowym napis 2 M.
01.06 - 21.05

Solidarność i sprawstwo - wystawa wirtualna