en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Elżbieta Jabłońska. Ćwiczenia z zaniechania w ramach Podlasie SlowFest

Elżbieta Jabłońska. Ćwiczenia z zaniechania w ramach Podlasie SlowFest

08.07.2017 - 10.07.2017 / 17:00
Miejsce: Miejsce: Supraśl, bulwary nad rzeką
A+
A-
Ćwiczenia z zaniechania to kolejna realizacja Elżbiety Jabłońskiej oparta na współudziale publiczności. Autorka jest inicjatorką wielu realizacji, w których koncentruje się przede wszystkim na spotkaniu, dając tym samym odbiorcy możliwość współuczestniczenia /współtworzenia konkretnych sytuacji.
Spotkanie z autorką w ramach  Podlasie SlowFest stanie się pretekstem do rezygnacji z typowych czynności na rzecz absolutnego relaksu i wspólnego odpoczynku/nudzenia się nad brzegiem rzeki. Ta propozycja zwolnienia  tempa  i podjęcia próbę radykalnego zaniechania* znakomicie wpisuje się w ideę supraskiego festiwalu.
Autorka wraz z organizatorami przygotowała 20 zestawów/niezbędników, które w podstawowy sposób ułatwią ćwiczenia.

Pierwsze działania z tego cyklu odbyły się w roku 2003 w Baltyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku pod nazwą Help Yourself, natomiast w roku 2014 w Sopocie autorka przeprowadziła dwudniową akcję  Ćwiczenia z zaniechania, w ramach 03 ARTLOOP Festival RELAX REKREACJA,

*    ZANIECHANIE - "BEZCZYNNOŚĆ KIERUNKOWA" - POWSTRZYMANIE SIĘ OD DZIAŁANIA. STEROWANE WOLĄ POWSTRZYMYWANIE SIĘ PRZEZ PODMIOT OD WYMAGANEGO OD NIEGO I OBIEKTYWNIE MOŻLIWEGO W DANYM CZASIE I MIEJSCU DZIAŁANIA.
*    DZIAŁANIE - STEROWANE WOLĄ ZACHOWANIE CZŁOWIEKA WYRAŻAJĄCE SIĘ W PODJĘCIU OKREŚLONYCH CZYNNOŚCI CELOWYCH.
 
Elżbieta Jabłońska. Urodziła się w 1970 roku. Mieszka w Kozielcu . W latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009).

Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl „Pomaganie”) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony).
www.elajablonska.com

Wydarzenie organizowane w ramach Podlasie SlowFest