en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał elektrownia

Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał elektrownia

27.04.2019 / 12:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Eliza Urwanowicz-Rojecka
A+
A-
Powoli zakochaj się w sztuce - 27 kwietnia Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

W sobotę, 27. kwietnia 2019 roku o godzinie 12:00 w 95 muzeach i galeriach w 44 miejscowościach w Polsce odbędzie się dziewiąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.

Galeria Arsenał zaprasza do wspólnego powolnego celebrowania pięciu wybranych prac z wystawy "Foghorn. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał"
27.04. (sobota), godz. 12:00
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Jak co roku, zaprosiliśmy do współpracy pięcioro przewodników/czek, którzy opowiedzą o wybranych przez siebie pracach z Kolekcji II:

Aleksandra Kluczyk: PAWEŁ ALTHAMER, Teledysk,2004, wideo, 8’4”
Marek Kochanowski: ZBIGNIEW LIBERA, Wolny strzelec 1, Wolny strzelec 2, 2013, 2 fotografie, tusz pigmentowy na papierze, 110 × 218; 110 × 147 cm
Cezary Lewko: DAVID CHICHKAN, Przekraczanie granic 2 (Ukraina – Polska), 2017 malarstwo, akwarela na papierze, 117 × 150 cm
Tomasz Szypulski: VOLODYMYR KUZNETSOV, Mały fiat 126p. Pomnik lat 90, 2011 instalacja, wymiary zmienne
Alina Wawrzeniuk: PIOTR UKLAŃSKI, Bez tytułu (Solidarność), 2007 dyptyk, fotografia na dibondzie, 260 × 370 cm, edycja 5+A

***

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku, jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę. Tego dnia muzea zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki. Będą przy nich obecne osoby, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu, ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest "Miłość" - przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany z tym tematem.

"Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy “oswoić” zwiedzających z muzeami. Każde dzieło może nam samo opowiedzieć swoją historię. Nie musimy nic na jego temat wcześniej wiedzieć. Wystarczy, że przestaniemy na niego tylko patrzeć, a zaczniemy także go widzieć i się nad nim zastanawiać" - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - "Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum czy galerii i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów, bo nie ma odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda - pochylając się z większą uwagą nad danym eksponatem, możemy sami go zrozumieć, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów."

Dzień Wolnej Sztuki ma jeszcze jeden wymiar. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej - powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.