en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Dyskusja wokół antologii tekstów "Romantyczny antykapitalizm"

Dyskusja wokół antologii tekstów "Romantyczny antykapitalizm"

29.05.2019 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Ewa Tatar
A+
A-
Galeria Arsenał oraz Koło Naukowe Filozofów Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na spotkanie dyskusyjne wokół antologii tekstów „Romantyczny antykapitalizm" autorstwa Katarzyny Czeczot oraz Michała Pospiszyla.

29.05. (środa), godz. 18:00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
wstęp wolny
Książka została wydana w 2019 roku w ramach serii Nowa Biblioteka Romantyczna Instytutu Badań Literackich PAN i stawia sobie za cel ukazanie innego obrazu romantyzmu niż ten znany z podręczników i powierzchownych interpretacji, a także zwrócenie uwagi na alternatywny, podziemny nurt w historii lewicy. 
 
Dzięki składającym się na antologię krótkim, ale znaczącym fragmentom większych dzieł jesteśmy w stanie zapoznać się z szeroką i nieoczywistą paletą nazwisk oraz wątków tworzących tytułowy romantyczny antykapitalizm. Znajdziemy tu więc poezję Blake’a i Puszkina, wykłady Mickiewicza, listy Krasińskiego, baśnie Andersena, polityczne traktaty anarchistów, jak Kropotkin czy Reclus, teksty polskich „teologów wyzwolenia” w rodzaju Królikowskiego czy Ściegiennego, fragmenty prozy Gaskell, Woykowskiej, Dickensa, Balzaca i wielu innych. 
 
W spotkaniu udział wezmą:
 
Katarzyna Czeczot – historyczka literatury i kultury wizualnej. Autorka książki „Ofelizm. Romantyczne zawłaszczenia, feministyczne interwencje” (2016), a także antologii: „Magnetyzm” (2016) oraz „Praktyki psychiatrii” (2017). Współredagowała „Encyklopedię Gender” (2014). Członkini redakcji rocznika „Wiek XIX” oraz adiunktka w Instytucie Badań Literackich PAN.  
 
Małgorzata Kowalska – profesor zwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku, kierowniczka Katedry Filozofii i Etyki, autorka publikacji z zakresu filozofii współczesnej, zwłaszcza francuskiej, oraz filozofii społeczno-politycznej, m.in. książek „Dialektyka poza dialektyką. Od Bataille’a do Derridy” (2000) i „Demokracja w kole krytyki” (2005).
 
Michał Pospiszyl – filozof, teoretyk kultury. Autor książki „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm” (2016), redaktor kwartalnika „Praktyka Teoretyczna” i adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN.   
 
Danuta Zawadzka – dr hab., prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Historyczka literatury polskiej, badaczka literatury regionalnej, autorka książek: „Pokolenie klęski 1812 roku. O Antonim Malczewskim i odludkach” (2000), „Lelewel i Mickiewicz. Paralela” (2014), „Lelewel prasowy” (2018). Ostatnio uczestniczyła w projektach: „Romantyzm w świetle nowych źródeł” i „Nowy regionalizm w badaniach literackich”.
 
Moderacja:
Bartosz Kuźniarz – dr, filozof i socjolog. Pracuje w Katedrze Filozofii i Etyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Autor książek „Pieniądz i system. O diable w gospodarce” (2006) oraz „Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy” (2011).