en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki

Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki

23.11.2020 / 17:00
Miejsce: Miejsce: Profil Facebook Galerii Arsenał w Białymstoku
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Aleksander Sakowicz
A-
A+
Zapraszamy na serię online prezentacji polskiego wydania książki "Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki", zorganizowanych wspólnie przez Galerie Arsenal, Galerie Labirynt, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Fundacje Katarzyny Kozyry.

Książka "Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki", jest jedną z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI. To historia składająca się z nieznanych dotąd stron biografii działaczek ukraińskiej sztuki, w której obok znamienitych postaci można dostrzec nazwiska kobiet zapomnianych albo nigdy szerszej publiczności nieznanych.
Książka pokazuje, jak zmieniały się wraz z upływem czasu możliwości twórczej realizacji artystek i artystów, jak pokonywano przeszkody na drodze do zdobycia uznania i w jaki sposób zmieniała się świadomość cielesnego doświadczenia w ich twórczości. Szczególnie ciekawe są materiały archiwalne dotyczące miejsca kobiety w sztuce.


Harmonogram prezentacji:
23/11/2020
17:00 - Galeria Arsenal: DLACZEGO W SZTUCE UKRAIŃSKIEJ SĄ WIELKIE ARTYSTKI?
Monika Szewczyk, Kateryna Jakowłenko, Alevtina Kakhidze, Asia Tsisar. Moderatorka – Anna Łazar

25/11/2020
17:00 – Galeria Labirynt: Kobiety a performans w sztuce ukraińskiej.
Lada Nakonechna, Lesia Khomenko, Yuriy Biley, Waldemar Tatarczuk. Moderatorka – Anna Łazar

30/11/2020
17:00 – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki: Rozmowa Vlady Ralko i Katarzyny Kozyry o kobietach w sztuce ukraińskiej i polskiej. Moderatorka – Anna Łazar


Wszystkie wydarzenia odbędą się online, więcej informacji na stronie wydarzenia.

___________
Książka opublikowana po raz pierwszy przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre w 2019 r.
Książka została wydana przez Fundację Katarzyny Kozyry we współpracy z Instytutem Ukraińskim w ramach Programu Wspierania Studiów Ukraińskich im. Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.