en
Menu
Logo Galerii Arsenał

2. Maraton Filmów Artystycznych "Uchodźczynie"

2. Maraton Filmów Artystycznych "Uchodźczynie"

07.06.2017 / 11-17
Miejsce: Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N (kampus UwB)
A+
A-
Galeria Arsenał oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury mają zaszczyt zaprosić na
2. Maraton filmów artystycznych „Uchodźczynie”
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu otwartych pokazów prac z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku

7 czerwca 2017, godz. 11-17
Uniwersyteckie Centrum Kultury
ul. K. Ciołkowskiego 1N (kampus UwB)
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

Anna Konik, W tym samym mieście, pod tym samym niebem... (Białystok - II część), 7 filmów wideo w pętli, 131'18'', 2012/2013

W tym samym mieście, pod tym samym niebem… to praca składająca się z 35 historii opowiedzianych artystce przez imigrantki z Afganistanu, Syrii, Iraku, Birmy, Palestyny, Turcji, Kurdystanu, Kongo, Czeczenii, Inguszetii, Somalii, Nigerii, Kamerunu, Ekwadoru oraz przez kobiety romskie. Większość z nich żyje teraz w podmiejskich gettach lub ośrodkach dla uchodźców w Sztokholmie, Białymstoku, Stambule, Bukareszcie i Nantes. Poznane tam kobiety opowiedziały Annie Konik swoje historie. Są to wstrząsające czasami opowieści o ucieczkach przed prześladowaniem, śmiercią, o rozłące z rodziną, utracie domu i lęku o najbliższych. Ale też o braku akceptacji, a także niechęci czy wręcz wrogości na tle rasowym, z którymi konfrontowały się w miejscach schronienia. O niewidzialnych barierach mentalnych, stworzonych przez lęk wobec obcego. 

Pierwsza część powstała podczas pobytu rezydencyjnego artystki w IASPIS – szwedzkiej organizacji przyznającej granty twórcom z dziedziny sztuk wizualnych.
Druga część projektu, znajdująca się Kolekcji II Galerii Arsenał, powstała we współpracy z galerią i z kuratorką Magdaleną Godlewską-Siwerską w ramach programu edukacyjnego Plac Zabaw Arsenał 2012 oraz stypendium artystki - finansowanych z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza, sztokholmska część projektu była prezentowana w szwedzkim parlamencie od 18 do 21 czerwca 2012 roku.  W Białymstoku obie części projektu zostały pokazane na indywidualnej wystawie artystki w Galerii Arsenał w 2013 roku oraz w ramach wystawy Pozbawienie w 2014 roku.
Praca prezentowana była w wielu galeriach w Polsce i w Europie w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, National Museum of Contemporary Art (MNAC) w Bukareszcie, Konstmuseum and Moderna Museet w Malmö, DEPO Gallery w  Istambule.                        

W tym samym mieście, pod tym samym niebem… w pełnej formie składa się z 35 filmów nagranych w poszczególnych krajach: 2011/2012 Sztokholm, 2012/2013 Białystok, 2013/2014 Stambuł, 2013/2014 Bukareszt, 2014/2015 Nantes. 

W 2016 roku została wydana książka „W tym samym mieście, pod tym samym niebem…” w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Książka jest zbiorem trzydziestu pięciu historii, które tworzą ścieżkę dźwiękową filmowego projektu.

Informacja o całym projekcie i książce znajdują się na stronach: www.annakonik.art.pl lub http://u-jazdowski.pl/


UCHODŹCA – osoba, która obawiając się prześladowań ze względu na swą rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub poglądy polityczne, opuściła państwo, którego jest obywatelem (Konwencja Genewska, 1951).
Według danych UNHCR na całym świecie jest obecnie ponad 21 milionów uchodźców, wśród których ponad połowę stanowią osoby poniżej osiemnastego roku życia.
Dziennie prawie 34 tysiące ludzi musi się przemieszczać z powodu konfliktów lub prześladowań; 65 milionów jest zmuszonych do życia z dala od domu.
Źródło danych: http://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html.


Anna Konik tworzy wideo instalacje, fotografie i rysunki. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, gdzie w 2000 roku obroniła pracę dyplomową. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii tej samej uczelni. W roku 2009 była nominowana do nagrody Deutsche Banku Spojrzenia 2009 oraz do Paszportu Polityki. Wykładała gościnnie na Uniwersytecie w Bielefeld, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Sommerakademie w Salzburgu czy Uniwerstecie Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2017 została zaproszona jako Liebelt Visiting Professor na Akademię Sztuk Pięknych w Dreźnie oraz ponownie na Wydzial Literatury i Lingwistyki Uniwersytetu w Bielefeld. Jest laureatką licznych stypendiów artystycznych i naukowych a jej wystawiane na całym świecie prace znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki, m.in: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał Białystok czy w Kolekcji Sztuki Fundacji Leube w Gartenau-Salzburg.
https://www.annakonik.art.pl/