en
Menu
Logo Galerii Arsenał

JASMINA METWALY. ANBAR. ĆWICZENIA Z MIMIKRY

20.06.2020 - 04.09.2020

JASMINA METWALY. ANBAR. ĆWICZENIA Z MIMIKRY

20.06.2020 - 04.09.2020
Otwarcie: Otwarcie: 20.06.2020
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Jasmina Metwaly
Kurator: Kurator: Arkadiusz Półtorak
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Tomek Pawłowski Jarmołajew
A+
A-
Wystawa Anbar. Ćwiczenia z mimikry w Galerii Arsenał to prezentacja najnowszych prac polsko-egipskiej artystki Jasminy Metwaly. Począwszy od 2011 roku, kiedy Metwaly zaangażowała się w działalność aktywistyczną w trakcie tzw. arabskiej wiosny, jej twórczość skupia się na tematach związanych z systemami kontroli społecznej, prawem i taktykami obywatelskiego oporu.
Ujęcie tej praktyki w kategoriach „uprawiania aktywizmu poprzez sztukę” nie byłoby jednak trafne. W swojej twórczości  Metwaly zajmuje zdystansowaną pozycję wobec polityki i przygląda się jej za pośrednictwem rozmaitych „filtrów”: już to fikcji literacko-teatralnej, już to narzędzi badawczych, jak analiza dyskursu. Jeżeli, jak pisał Walter Benjamin, krytyka jest właśnie kwestią odpowiedniego dystansu, działalność artystyczną Metwaly można podsumować jako ćwiczenie krytycznej świadomości.Media o wystawie:

Magazyn Szum, Na dobry początek 15-21 czerwca
Polskie Radio Białystok, radio.bialystok.pl, Dorota Sokołowska,  Nowe prace do oglądania w Galerii Arsenał
bialystok.wyborcza.pl, Monika Żmijewska, Wiosna, martwe ciała, polityczne konteksty. Galeria Arsenał wreszcie otwiera się dla widzówJasmina Metwaly

urodzona w polsko-egipskiej rodzinie artystka wizualna, autorka filmów, współzałożycielka kolektywu aktywistycznego Mosireen. Chociaż pracuje głównie z kamerą, ostatnio powraca do rysunku, który wyćwiczyła w trakcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoich projektach filmowych czerpie obficie z tradycji teatru i sztuki performance, skupiając się zwłaszcza na procesie twórczym. Interesuje się przede wszystkim praktykami, którym można przypisać rolę socjotwórczą, i generowaniem napięć pomiędzy uczestnikami projektów artystycznych a publicznością. Wśród jej filmów wyróżnić warto: We Are Not Worried in the Least, 2018; From Behind of the Monument, 2013 oraz Out on the Street, 2015 (wyprodukowany wraz z Philipem Rizkiem). Ostatnio wystawiała m.in. w SAVVY Contemporary (Berlin), Hammer Museum (Los Angeles) czy KW (Berlin).

Patroni Medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Informacja o biletach