en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

27.04.2019 - 20.06.2019 / 14:00

Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

27.04.2019 - 20.06.2019
Otwarcie: Otwarcie: 27.04.2019 / 14:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Leszek Lewandowski, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik
Kuratorka: Kurator: Ewa Solarz
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Małgorzata Kowalczuk
A+
A-
Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.
„Wszystko widzę jako sztukę” to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela w Warszawie. Na wystawie próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski, czy też – wzorem Moniki Sosnowskiej – budować przedziwną przestrzeń jak z powieści Alicja w Krainie Czarów.

Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej – choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami oraz książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej.

Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z twórcami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.

Uwzględniając potrzeby młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez działanie, uzupełniliśmy wystawę o strefę freestylowo-twórczą – artystyczny plac zabaw z zadaniami nawiązującymi do prezentowanych dzieł.
Ewa Solarz
***
identyfikacja wizualna: Robert Czajka
aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski

***
Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w dniach 10.03 – 03.06.2018 r.
 
***
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

***
11.05.oraz 08.06.2019 – wystawa nieczynna
18.05.2019 (Noc Muzeów) – wystawa czynna w godzinach 12–22

***
Wydarzenia towarzyszące:
28.04.2019 (niedziela), godz. 11 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 
***
Osoby chętne będą mogły kupić na wystawie książkę „Wszystko widzę jako sztukę” (Wydawnictwo Wytwórnia)  z rabatem 30 proc.
Kliknij po więcej informacji o książce
 
***
Zapisy grup na zwiedzanie wystawy przyjmujemy pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl
oraz pod numerem telefonu: 694277616 (czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10-18)

Chcesz zapisać grupę? Sprawdź najpierw wolny termin w kalendarzu poniżej.
Grupy przyjmujemy od godz. 10:30.

KALENDARZ:
PARTNER WYSTAWY

Zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku

Partnerzy i patroni medialni