en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

PLAC ZABAW ARSENAŁ W DOMU CZ. 4

PLAC ZABAW ARSENAŁ W DOMU CZ. 4

26.10.2020 - 07.02.2021
A-
A+
Galeria Arsenał serdecznie zaprasza na Plac Zabaw Arsenał w domu!

Proponujemy warsztaty, które z powodzeniem można zrealizować w zaciszu domowym. Postaramy się, aby czas spędzony z nami był twórczy i kreatywny. Lubimy rozmawiać z dziećmi o sztuce. Uwielbiamy cieszyć się ich pracami, dlatego zachęcamy do dzielenia się twórczością w mediach społecznościowych, będzie nam bardzo miło jeśli nas oznaczycie!

Nowe warsztaty, inspirowane pracami z Kolekcji II Galerii Arsenał (i nie tylko), będą pojawiać się cyklicznie, dlatego warto być z nami na bieżąco!

Zespół edukacyjny
WARSZTATY:

Czy malarzowi potrzebny jest pędzel?
Inspiracja: Yves Klein

Przygotuj:
-kartkę, A3 lub większą
-farby, paletka bądź tektura w jej roli
-najróżniejsze przedmioty 
-zabezpieczenie stołu lub podłogi

Zastanów się, czy do  malowania niezbędny jest pędzel? Rozejrzyj się wokół, znajdź przedmioty, które na pierwszy rzut oka nie mają związku z malowaniem. Spróbuj użyć sznurków, patyczków, szczoteczek. Namalować możesz pejzaż zza okna, portret rodzinny, a nawet swój dzisiejszy nastrój. 

Yves Klein zasłynął jako autor obrazów malowanych bez użycia pędzla. W 1960 roku stworzył performance zatytułowany Antropometrie, podczas którego – na oczach elegancko ubranej publiczności – zanurzał nagie ciała modelek w farbie i a te odciskały swoje ciała na papierze i płótnie, tworząc serię obrazów o tym samym tytule. Jeśli masz odwagę i miejsce - możesz pozwolić dziecku na taką zabawę. 


Frotaż
Inspiracja: Max Ernst

Przygotuj:
-kartkę bloku technicznego A3 lub A4
-blok rysunkowy 
-miękki ołówek
-temperówka
-przedmioty o różnych fakturach, liście, koszyki, stare prace malowane farbami

Skorzystajmy z podłogi, mebli, tapicerki, chropowatych ścian - wszystkiego, co nas otacza. Dajmy się zaskoczyć wnętrzu, w którym pracujemy.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam zostawić coś pod kartką papieru? Niechcący lub specjalnie? Monetę, liść? A może rysowaliście na drewnianej podłodze i słoje odbiły się na papierze?
Frotaż, pochodzi od francuskiego „pocierać”.  To technika rysunkowa, polegająca na pocieraniu grafitem kartki papieru położonej na różnych materiałach. W ten sposób odwzorowuje się ich strukturę. Przyjmuje się, że wprowadził ją sto lat temu Max Ernst. Jego fantastyczne frotaże udostępnia online MOMA w Nowym Jorku
https://www.moma.org/collection/works/portfolios/10056?=undefined&page=&direction=

Spróbujcie rozejrzeć się wokół, odwzorować wzory z otaczających Was przedmiotów. Może struktura ściany przypomina Wam skórę wymyślonego stwora, podwodnego smoka albo kaszalota? Z przygotowanych odbitek wytnijcie kształty, które stworzą niepowtarzalne stwory. Takie, które istnieją na prawdę, lub tylko w Waszej wyobraźni.

Frezgi mezgi
Inspiracja: Arno Stern

Przygotuj:
-kartki bloku technicznego A3 lub większe
-farby
-pędzle
-zabezpieczenie stołu lub podłogi i ściany

To sprawdzian dla prowadzącego. Nie ma tu miejsca na ocenianie, korygowanie pracy, liczy się swobodna zabawa dziecka. Swobodna  zabawa, której umiejętności my dorośli często już nie mamy. Starsze dzieci mogą być zdziwione, że nie ma tematu pracy. Dajmy im czas. Są także przyzwyczajone do oceny pracy. Pamiętajmy o tym.

Tym razem pozwólmy dzieciom nie wykonywać poleceń. Dajmy im szansę na naprawdę swobodną zabawę. Niech malują to, co podpowie im wyobraźnia. Usiądźmy i uczmy się od dzieci. Bez pytań, bez oceniania. Głównym zadaniem dorosłego jest udzielenie dziecku pomocy, jeśli tego potrzebuje. Frezgi-mezgi? Nie szkodzi. 

„Zabawę trzeba traktować poważnie, bo nie istnieje inna metoda uczenia się”.  Arno Stern

*Najlepiej, gdyby dzieci mogły malować na kartce wiszącej na ścianie.



Wydawnictwa
Zeszyt edukacyjny, w którym poprzez zgadywanki i kolorowanki poznacie prace z Kolekcji II Galerii Arsenał, do pobrania pod tym linkiem: kliknij, aby pobrać.

Zeszyt edukacyjny WYMIENNIK z zadaniami twórczymi, dostępny tutaj! [PDF]

Broszura zawierająca wszystkie warsztaty w ramach cyklu Plac Zabaw Arsenał w domu [PDF]

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 1

Ilustracja wykonana techniką asamblażu. Wykonane z gotowych elementów: dwa domy, dróżka, drzew. Na niebieskim tle białe guziki o różnej wielkości. Słońce z plastra pomarańczy.
20.03 - 07.02

Plac Zabaw Arsenał w domu

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 2

dwa pionowe portrety rysunkowe z wycinanych wydrukowanych elementów i kolorowego papieru
30.03 - 07.02

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 2

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 3

Rysunek wykonany techniką asamblażu z różnych materiałów. Zielone jednolite tło, brązowa ryba, drzewo, stworek z waty i różowej bibuły.
06.04 - 07.02

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 3