en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 2

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 2

30.03.2020 - 07.02.2021
A-
A+
Galeria Arsenał serdecznie zaprasza na Plac Zabaw Arsenał w domu!
Proponujemy warsztaty, które z powodzeniem można zrealizować w zaciszu domowym. Postaramy się, aby czas spędzony z nami był twórczy i kreatywny. Lubimy rozmawiać z dziećmi o sztuce. Uwielbiamy cieszyć się ich pracami, dlatego zachęcamy do dzielenia się twórczością w naszych mediach społecznościowych.


Nowe warsztaty, inspirowane pracami z Kolekcji II Galerii Arsenał (i nie tylko), będą pojawiać się cyklicznie, dlatego warto być z nami na bieżąco!

Justyna Kołodko-Bietkał
Izabela Liżewska
Justyna Zieniuk


WARSZTATY:


Kto się chowa za obrazem?
Inspiracja: Maciej Kurak

Zapraszamy Cię do zabawy w artystę. 

Przygotuj:
- kartkę, najlepiej grubszą lub dowolnej wielkości kartonik;
- farby plakatowe lub akrylowe, tempery;
- narzędzia do malowania: pędzle, starą szczotkę do zębów lub cokolwiek, czym zechcesz spróbować malować;
- naczynie z wodą;
- szmatkę do wycierania narzędzi do malowania.

A teraz stwórz szalony, niepowtarzalny obraz! Nie zastanawiaj się, jak wygląda - czy jest ładny czy brzydki. Maluj szybko, ekspresyjnie, sięgaj po dowolne kolory, nie zastanawiaj się nad kształtami, eksperymentuj. Pozwól, aby prowadziła Cię ręka! Niech to będzie obraz, który nie przedstawia nic konkretnego, czyli abstrakcja.
Kiedy uznasz, że skończyłaś/łeś pozwól pracy wyschnąć, a potem spójrz na swój obraz ponownie. Wyobraź sobie, że autorem tego dzieła jest znany artysta. Zastanów się, czy to kobieta czy mężczyzna? W co jest ubrana/ubrany? Jaki ma kolor oczu? Czy ma długie włosy, brodę, a może kucyki? Za każdym dziełem sztuki kryje się jego twórca. A teraz odwróć obraz i na drugiej stronie namaluj portret tego artysty.
W ten sposób powstała dwustronna praca!



Niewidzialna!
Inspiracja: Witek Orski

Przygotuj:
- kolorowe kartki;
- klej w sztyfcie lub introligatorski.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czym jest dziura? Jak można o niej opowiedzieć komuś, kto nigdy jej nie widział? Według definicji słownikowej dziura to brak czegoś, jakiś ubytek. A więc coś, czego z pozoru nie ma.
A czy nam udaje się czasem dostrzec dziury? Czy zwracamy na nie uwagę?
Jakie mają kształty? Jakie są ich rodzaje? W czym mogą się znaleźć? Czy dziura jest czymś fajnym, czy wręcz przeciwnie, czymś, co przeszkadza, denerwuje?
Witek Orski w swoich pracach z serii Dziura w ziemi stworzył (kopał) prostokątne otwory w różnych rodzajach podłoży, a potem je fotografował. Zastanów się, czy dziury, które są w Twoim domu powstają same, np. w skarpetkach, czy ktoś je robi celowo? ;)
Weź kartki - takie kolory, jakie chcesz i klej. Wydzieraj, wyrywaj, szarp, zginaj, zgniataj i prostuj, przyklejaj. Zrób portret swojej ulubionej dziury. Możesz nadać jej imię. Miłej pracy!



Autoportret podwójny
Inspiracja: Krzysztof Wodiczko

Przygotuj: 
- dwie kartki lub jedną większą, którą kreską podzielisz na pół;
- klej w sztyfcie;
- wydruk przygotowanych elementów (tu do ściągnięcia: 1, 2, 3).

Zapraszamy Cię do zrobienia nietypowego podwójnego autoportretu, zupełnie jak Krzysztof Wodiczko. Artysta na jednym z ujęć pokazany jest z głową odchyloną do tyłu, na drugim patrzy w dół – unika pokazania twarzy i spojrzenia na wprost. Dzięki temu zabiegowi wykracza poza schemat typowego autoportretu, w którym wzrok portretowanego skierowany jest na widza. Wodiczko tworzy w ten sposób portret wewnętrzny. 

Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się, jak wyglądasz z tyłu lub z boku? Spróbuj pokazać siebie z inne perspektywy
Wydrukuj przygotowane elementy, za pomocą których możesz zrobić swój podwójny autoportret. Możesz też coś dorysować lub dopisać.

Perspektywa – określenie stosowane w architekturze, malarstwie, fotografii i innych sztukach wizualnych oznaczające sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie.



Wydawnictwa

Zeszyt edukacyjny, w którym poprzez zgadywanki i kolorowanki poznacie więcej prac z Kolekcji II Galerii Arsenał, do pobrania pod tym linkiem: kliknij, aby pobrać.

Zeszyt edukacyjny WYMIENNIK z zadaniami twórczymi, dostępny tutaj! [PDF]

Broszura zawierająca wszystkie warsztaty w ramach cyklu Plac Zabaw Arsenał w domu [PDF]

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 1

Ilustracja wykonana techniką asamblażu. Wykonane z gotowych elementów: dwa domy, dróżka, drzew. Na niebieskim tle białe guziki o różnej wielkości. Słońce z plastra pomarańczy.
20.03 - 07.02

Plac Zabaw Arsenał w domu

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 3

Rysunek wykonany techniką asamblażu z różnych materiałów. Zielone jednolite tło, brązowa ryba, drzewo, stworek z waty i różowej bibuły.
06.04 - 07.02

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 3

Plac Zabaw Arsenał w domu cz. 4

biała kartka papieru, na kreski z czerwonej farby, złote koła, oraz narzędzia do malowania i odbijania kształtów
26.10 - 07.02

PLAC ZABAW ARSENAŁ W DOMU CZ. 4