en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką

06.07.2018 - 19.08.2018 / 18:00

Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką

06.07.2018 - 19.08.2018
Otwarcie: Otwarcie: 06.07.2018 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok (wejście od ul. Świętojańskiej)
A-
A+
Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką

Zbigniew Oksiuta
oraz studenci z Rensselaer Architecture, Rensselaer Polytechnic Institute, USA

Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły go do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od polowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury łączy doświadczenie obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.

Wystawa obejmuje prace z różnych okresów działalności artysty, ukazujące przenikanie się wielorakich wpływów. Istotną częścią prezentacji jest działalność edukacyjna Oksiuty, który od 2010 roku wykłada na Rensselaer Architecture w Troy w stanie Nowy Jork w USA. Prace studentów tej uczelni stanowią ważny element ekspozycji.
 
Obok rysunków, projektów architektonicznych Oksiuty, prac studenckich i kilku obiektów z kolekcji artysty na wystawie można obejrzeć dwie duże instalacje. Pierwsza to forma polimeryczna, prezentowana w szczególnym kontekście hali fabrycznej. Forma została wykonana w ciekłej technologii Spatium Gelatum, którą artysta opracował pod koniec lat 90.
 
Druga instalacja, Jak to ze lnem będzie, to projekt realizowany w ścisłej współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej. Bada on możliwość wykorzystania naturalnych reakcji roślin na bodźce zewnętrzne (tropizm) do tworzenia nowych form i przestrzeni. W ramach projektu będą prowadzone studia nad fizjologią wzrostu oraz deformacji morfologicznych – ich celem jest analiza potencjału, jaki kryje się w anomaliach biologicznych, w warunkach gdy rośliny poddane są innym niż naturalne, sterowanym bodźcom zewnętrznym (światło, zmienna grawitacja, siły mechaniczne, hormony), a immanentne zasady rozwoju (korelacja, różnicowanie komórek) przestają odgrywać rolę. Nadanie takim „niekontrolowanym” procesom nowej tożsamości i struktury przestrzennej umożliwiłoby rozwój nowych form roślinnych. Procesy wzrostu deformacji roślinnych będą prowadzone w bioreaktorze, a symulację grawitacji zerowej będzie kontrolował robot, którego program kontrolny opracowano na Rensselaer Architecture oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
 
Realizacja projektu została zainicjowana we współpracy z naukowcami z Wydziałów Mechanicznego i Architektury Politechniki Białostockiej, Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku oraz Rensselaer Architecture, Rensselaer Polytechnic Institute w Troy, USA.

Składamy serdeczne podziękowania za profesjonalizm i pomoc w przygotowaniu wystawy:

Jego Magnificencji Rektorowi Politechniki Białostockiej prof. dr hab.  inż. Lechowi Dzienisowi
Jego Magnificencji Prorektorowi Politechniki Białostockiej ds. studenckich dr hab. Jarosławowi Paszko
Dziekanowi Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Andrzejowi Sewerynowi
Prodziekan ds. Nauki dr hab. inż. Małgorzacie Grądzkiej-Dahlke
Naukowcom pracującym z artystą:
Dr Anecie Adamczuk, Instytut Biologii, Zakład Fizjologii Roślin, Uniwersytet w Białystoku
Dr Bożenie Szerenos-Kozłowskiej, Instytut Biologii, Zakład Fizjologii Roślin, Uniwersytet w Białystoku
Dr inż. Adamowi Wolniakowskiemu, Wydział Mechaniki, Politechnika Białostocka
Straży Miejskiej w Białymstoku



Wydarzenia towarzyszące:

Oprowadzanie autorskie po wystawie - 7.07.2018 (sobota), godz. 11.00, Galeria Arsenał elektrownia

Wykład "Natura w szkle zamknięta. Roślinne kultury in vitro w praktyce" - 17.07.2018 (wtorek), godz. 18:00, Galeria Arsenał elektrownia
Czy możliwe jest wyhodowanie rośliny z fragmentu liścia lub łodygi? Czy szalka laboratoryjna może służyć za poletko doświadczalne? Doskonałym narzędziem biotechnologii wykorzystywanym nie tylko do celów badawczych, ale i praktycznych, są roślinne kultury in vitro. Pomysł takiego namnażania roślin zrodził się już ponad 100 lat temu, gdy zauważono, że tkanki roślinne są w stanie rosnąć na sztucznej pożywce. W trakcie wykładu przybliżone zostaną zagadnienia związane z roślinnymi kulturami in vitro oraz ich możliwości aplikacyjne.
Prowadzący: dr Aneta Adamczuk, prof. Zbigniew Oksiuta

Warsztaty Rodzinne "Niełatwo być zielonym" -
21.07.2018 (sobota), godz. 10.00 – 12.00, Instytut Biologii, Zakład Fizjologii Roślin, ul. Ciołkowskiego 1J, 15-245 Białystok, p. 1025.
Rośliny towarzyszą nam każdego dnia. Często zabiegani, nie zwracamy nawet na nie uwagi. Nie zdajemy też sobie sprawy, że zawdzięczamy im życie. W czasie warsztatów pokażemy, jak ciężko dla nas pracują.
Prowadzące: dr Bożena Kozłowska-Szerenos, dr Aneta Adamczuk

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl do wyczerpania miejsc.
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. W zgłoszeniu należy podać numer telefonu do kontaktu.

Partnerzy

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką. Widok wystawy

Widok ogólny wystawy w hali Elektrowni Galerii Arsenał.

Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje / Produkacja pracy na wystawę

Przejdź do odtwarzania filmu

Powiązane Wydarzenia

Próbki roślin zamknięte w pięciu plastikowych, przezroczystych  pojemniczkach o kształcie koła. Tło czarne.
17.07 - 17.07

Natura w szkle zamknięta. Roślinne kultury in vitro w praktyce

Powiązane Wydarzenia

Na białym tle widoczna mała, dwulistna roślinka z długim, białym korzeniem.
21.07 - 15.09

Niełatwo być zielonym. Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie "Architektoniczne ewolucje"