en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Zerówka zespołowa. Warsztaty i spotkanie z Kobasem Laksą

Zerówka zespołowa. Warsztaty i spotkanie z Kobasem Laksą

20.09.2020 / 10.00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A+
A-
Galeria Arsenał zaprasza Rodziców dzieci zespołem Downa na warsztaty prowadzone przez Kobasa Laksę
 
ZERÓWKA ZESPOŁOWA

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Informacja o tym, że nasze dziecko ma zespół Downa wywołuje w nas stres nieporównywalny do niczego innego. 
Mówi się nawet o tym, że to jak pożegnanie dziecka, na które się czekało i otwarcie na coś zupełnie nowego. Stres, łzy, przekonywania najbliższych, że wszystko będzie dobrze. Nie ma mocnych. Płaczemy, szukamy przyczyn i chodząc od lekarza do lekarza, szukając informacji w sieci zostajemy sami z własnymi wątpliwościami i chaosem w głowie.
 
Warsztaty „ZERÓWKA ZESPOŁOWA" to okazja do pogłębienia wiedzy o zespole Downa. Postawienie kilku kluczowych pytań i szukanie odpowiedzi, które mogą nam pomóc w znalezieniu sposobu na wykorzystaniu potencjału naszego dziecka. Możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami i odkryciu jak wiele rozwiązań jest na wyciągnięcie ręki.
 
Tematy z pozoru trudne jak genetyka, biologia molekularna, psychologia dziecięca na podstawowym poziomie pomogą nam spojrzeć na nasze dziecko pełniej. Żeby zrozumieć zespół Downa musimy zrozumieć najpierw jak działa układ nerwowy, układ odporności, jelita, mózg, tarczyca, mięśnie, komórki i geny. Zobaczyć jakie są różnice między prawidłowo funkcjonującym organizmem i tym, którego komórki budują się na potrojonym chromosomie.
 
Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać i zrozumieć zasady działania organizmu i poszczególnych organów. Zastanowić się dlaczego ich prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla rozwoju dziecka. Jakie są dziś dostępne metody diagnostyczne i sposoby leczenia osób z zD. Spotkanie ma na celu popularyzację powszechnie dostępnej wiedzy w taki sposób, żeby rodzice sami mogli dojść do wniosku jak mogą zwiększyć potencjał rozwojowy dziecka.
 
Warsztaty to spotkanie rodziców z rodzicami, które poprowadzi Kobas Laksa. Tata ośmioletniego Jonatana - Kosmitka Jo! który od lat szuka wspólnego mianownika dla rozproszonych działań dotyczących osób z zD. To reżyser castingu do pierwszej i drugiej edycji Down the Road „Zespół w trasie", założyciel grupy „Zespół / Suplementy i dieta" i bloga Kosmitek Jo! na facebooku.
 
Na deser opowiemy o kulisach programu Down the Road. Będzie z nami też Weronika Wielocha - opiekunka podróży uczestników programu i studentka pedagogiki specjalnej z dużym doświadczeniem działań wspierających pełnoletnie osoby z zD

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl
do 18 września (piątek) 2020, do godz. 12.00.
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Kobas Laksa - artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca dokumentalnej fotografii manipulowanej, reżyser filmów i teledysków. Pochodzi z Białegostoku, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swych działaniach używa różnorodnych mediów - fotografii, fotokolaży, performansu, instalacji, filmu. Jest tatą 8 letniego Jonatana, dziecka z zespołem Downa.
Blog na Facebooku: https://m.facebook.com/KosmitekJo/ opowiadania o doświadczeniach rodzicielskich i odkrywaniu skomplikowanych zależności miedzy fizjologicznymi uwarunkowaniami dziecka z trisomią i możliwościami rozwoju jego indywidualnej osobowości.


Wszystkich uczestników prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania obowiązującymi gości instytucji.