en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób) w ramach cyklu "Sztuka edukacji"

Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób) w ramach cyklu "Sztuka edukacji"

15.09.2017 - 16.09.2017
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Kuratorka: Kurator: Magdalena Godlewska-Siwerska
Współpraca: Współpraca: Koordynatorka: Katarzyna Zabłocka
A+
A-
Galeria Arsenał z przyjemnością zaprasza nauczycieli, pedagogów oraz wszystkie osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą na kolejne warsztaty z cyklu "Sztuka Edukacji":
"Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób)"

Prowadzenie: Małgorzata Jabłońska
15 - 16.09.2017 (15.09 w godz. 16:30 - 19:30; 16.09 w godz. 09:00 - 12:00)
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: m.godlewska@galeria-arsenal.pl od 11 do 14 września, do godz. 15:00. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
Uczestnicy są zobowiązani do wzięcia udziału we wszystkich spotkaniach w ramach cyklu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób)

Zazwyczaj, kiedy prowadzę warsztaty, występuję w roli artystki, korzystam też ze swojego doświadczenia związanego z edukacją. Moja ruchowa niepełnosprawność nie ma wówczas znaczenia, wręcz zupełnie jej nie odczuwam. Jednak, aby warsztaty w Galerii Arsenał wydarzyły się prawdziwie, sięgnę również po osobiste doświadczenia z obszaru niepełnosprawności. To dla mnie wyjątkowa sytuacja. Dalece bardziej znajome jest dla mnie dzielenie się fascynacją związaną z mózgiem wizualnym i tym, jak pozwala nam on tworzyć i odbierać sztukę; będzie to ważny motyw warsztatów.

Sztuka, podobnie jak miłość, dopóki jest autentyczna, istnieje ponad uproszczonym czy wręcz sztucznym podziałem na sprawnych i niepełnosprawnych. Może natomiast celnie, choć metaforycznie (albo: celnie bo metaforycznie) wyrażać marzenia, przekonania i obawy oraz odzwierciedlać przeżycia, które ukształtowały zasoby neuronalne indywidualnego ludzkiego mózgu. Warsztaty poruszać się będą zagadnienia związane z mózgiem, twórczością, autobiografią, jak również szczególnym sposobem bycia w świecie jakim jest niepełnosprawność neurologiczna. Refleksje i działania — poszukiwanie wizualnych metafor, odnosić się będą do sztuki. Punktem wyjścia będą prawa doświadczenia artystycznego zaproponowane przez neurologa Vilayanura S. Ramachandrana oraz zasady terapii promującej neuroplastyczność mózgu wg Theresy A. Jones i Jeffreya A. Kleima. Pozwolę sobie również przybliżyć własne prace, które pod tytułem „Neuro.Szkice” prezentowane były wiosną tego roku w Małej Przestrzeni katowickiej BWA.

Małgorzata Jabłońska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego