en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Plac Zabaw Arsenał w domu

Plac Zabaw Arsenał w domu

20.03.2020 - 31.12.2020
A+
A-
Galeria Arsenał serdecznie zaprasza na Plac Zabaw Arsenał w domu!
Proponujemy warsztaty, które z powodzeniem można zrealizować w zaciszu domowym. Postaramy się, aby czas spędzony z nami był twórczy i kreatywny. Lubimy rozmawiać z dziećmi o sztuce. Uwielbiamy cieszyć się ich pracami, dlatego zachęcamy do dzielenia się twórczością w naszych mediach społecznościowych. 


Nowe warsztaty, inspirowane pracami z Kolekcji II Galerii Arsenał (i nie tylko), będą pojawiać się cyklicznie, dlatego warto być z nami na bieżąco! 

Justyna Kołodko-Bietkał
Izabela Liżewska
Justyna Zieniuk


WARSZTATY:

Obrazy – przypadki 

Inspiracja: Ryszard Winiarski

Pamiętacie wystawę “Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci”? Prezentowaliśmy tam jedną z prac Ryszarda Winiarskiego. Jego prace są inspirowane teorią prawdopodobieństwa. To dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi. Artysta chciał połączyć sztukę z naukami ścisłymi np. z teorią gier.

Proponujemy Ci zagranie i stworzenie obrazu, który powstaje w nieprzewidziany sposób. Czy przypadek może decydować o wyglądzie naszego dzieła? A gdyby przed przystąpieniem do pracy rzucić kostką? 

Przygotuj:

-wydruk planszy (tu do ściągnięcia: plansza Obrazy - przypadki);
-kostka do gry lub moneta;
-mazaki lub kredki.

Ustalcie zasady gry: 
- W którym kierunku będziecie się poruszać? np. poziomo, pionowo.
- Ilu kolorów użyjecie? np. na kostce cyfry nieparzyste to czarny, a parzyste to pomarańczowy, lub każda cyfra to inny kolor; na monecie orzeł to niebieski, a reszka fioletowy; w najprostszej wersji możecie użyć jedynie koloru czarnego.
- Wyrzucenie, których cyfr spowoduje zamalowanie pola na wybrany przez Was kolor? Przykładowy przebieg gry: gdy na kostce wypadnie 1, 3 lub 5  - zamalowujecie pole. Natomiast, gdy wyrzucicie 2,4 lub 6 - pole pozostaje puste.

A teraz czas na działanie! Rzucajcie kostką lub monetą i zamalowujcie kolejne pola tak, jak zadecydował przypadek.Noc
Inspiracja: Rafał Bujnowski

Przygotuj:
-wydruki owoców i warzyw (tu do ściągnięcia: 1, 2, 3, 4);
-czarny blok (można pomalować uprzednio blok biały);
-klej;
-nożyczki.

Może w ostatnim czasie częściej bywasz w lesie? Jeśli nie, może uda ci się tam wybrać.  Zwykle te wycieczki odbywają się pewnie za dnia. Wtedy można swobodnie obserwować przyrodę, przytulać się do drzew.  Zastanów się, jak wygląda las nocą? Czy coś się w nim zmienia? Wytnij przygotowane elementy i skomponuj wyobrażenie nocy w lesie. 
I voilà - nokturn gotowy!

Nokturn
– obraz przedstawiający scenę nocną, zwłaszcza w przyrodzie.Zbierasz? Twórz!

Inspiracja: Władysław Hasior

Przygotuj:
- przedmioty codziennego użytku, fragmenty tkanin, guziki, niekompletne zabawki;
- tekturę (format dowolny);
- klej introligatorski;
- taśmę dwustronną.

Każdy z nas ma w domu trochę niepotrzebnych rzeczy. Niektórzy je wyrzucają, inni oddają, jeszcze inni gromadzą.
Czy można zrobić coś nowego z rzeczy niepotrzebnych? Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego zrobione są przedmioty, które Was otaczają? Jaki w dotyku jest plastik, porcelana, drewno? Czy łatwo rozpoznajemy te materiały?
Zróbcie przegląd szuflad i szaf.
Zanim przejdziecie do pracy, usiądźcie i zasłońcie oczy. Niech każdy weźmie przypadkowo wybrany przedmiot do ręki i powie, z jakiego materiału został zrobiony, jaki jest w dotyku? Pozostali spróbują odgadnąć, co to za przedmiot i do czego służy?
Następnie, spośród przygotowanych materiałów, wybierzcie takie, które posłużą do stworzenia Waszych prac. Komponujcie, zmieniajcie, odwracajcie do góry nogami. Poznajcie technikę asamblażu!
A temat?
Zilustrujcie Wasze emocje, widok z okna, stwórzcie niezwykły autoportret. Liczymy na Waszą kreatywność!
Warsztaty stanowią również pretekst do rozmowy o tym, że pewne rzeczy (z pozoru niepotrzebne) mogą znaleźć nowe zastosowanie.Zeszyt edukacyjny, w którym poprzez zgadywanki i kolorowanki poznacie więcej prac z Kolekcji II Galerii Arsenał, do pobrania pod tym linkiem: kliknij, aby pobrać.