en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Drewniana architektura Podlasia Agnieszki Kacprzak

Drewniana architektura Podlasia Agnieszki Kacprzak

19.07.2019 - 18.02.2020
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A+
A-
Zapraszamy wszystkie chętne osoby do zabawy drewnianymi klockami zaprojektowanymi przez Agnieszkę Kacprzak. Klocki dostępne są bezpłatnie u opiekunów wystaw w Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2 w godzinach otwarcia ekspozycji (wtorek - niedziela, 10-18).
Agnieszka Kacprzak o projekcie Drewniana architektura Podlasia:

Zestaw klocków prezentuje wielokulturowe spektrum Podlasia widoczne w budownictwie drewnianym, tym istniejącym i tym już nieobecnym. Zestaw składa się z obiektów architektury sakralnej, świeckiej i elementów krajobrazowych charakterystycznych dla podlaskiej wsi. Elementy łączą się ze sobą w prosty, intuicyjny sposób poprzez nasuwanie jednego na drugi. Budynki składają się z dwóch elementów, najbardziej charakterystycznej dla danego obiektu fasady bocznej i frontowej, lecz to od wyobraźni użytkownika zależy w jaki sposób fasady zostaną ze sobą połączone, dopasowane lub przemieszane, na tym polega edukacja i przygoda. Zabawki mogą inspirować i zachęcać młodego odbiorcę do analizy i obserwacji detalu architektury, jak i do tworzenia fantazyjnych kompozycji przestrzennych. Taka zabawa to dosłowne przenikanie się wielu kultur.

W zestawie znajdują się obiekty: Meczet w Kruszynianach, Synagoga w Sidrze (obiekt niezachowany), Wiatrak sokólski, Dom zdobiony w Rudawce, Pawilon inspirowany drewnianą architekturą Podlasia w Szczytach-Dzięciołowie, Cerkiew Ikony Matki Bożej w Koterce, Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Giełczynie

***
Zabawka edukacyjna Drewniana architektura Podlasia
Projekt: Agnieszka Kacprzak, grupa projektowa Dryf

Projekt realizowany jest w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego