en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

ZUZA GOLIŃSKA / MAGDALENA ŁAZARCZYK. Niewidzialna ściana

28.04.2017 - 01.06.2017 / 18:00

ZUZA GOLIŃSKA / MAGDALENA ŁAZARCZYK. Niewidzialna ściana

28.04.2017 - 01.06.2017
Otwarcie: Otwarcie: 28.04.2017 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Zuza Golińska, Magdalena Łazarczyk
Kurator: Kurator: Tomasz Pawłowski
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Zbigniew Świdziński
A-
A+
Podczas otwarcia odbędzie się performance.

Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk pracują w duecie od 2014 roku – od rozpoczęcia studiów w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich przyjaźń okazała się doskonałą bazą do wspólnych działań twórczych. Obie artystki w swoich solowych realizacjach wychodzą od przestrzeni i odnoszą się do przestrzeni oraz różnych aspektów jej postrzegania.
W pracach Łazarczyk zainteresowania te kierują się ku refleksji nad tożsamością przedmiotów i miejsc, a rozwiązywane są w ramach samego obrazu: fotograficznego i filmowego. Golińska z kolei w swoich realizacjach skupia się na wielozmysłowym odbiorze architektury miasta, tworząc instalacje rzeźbiarskie. We wspólnych projektach artystki kreują fantastyczne światy, odnoszące się do filmu, baśni i popkultury, odwiedzane przez performowane przez nie postaci. Wrażliwość na przestrzeń i kontekst uwidacznia się tym razem w starannie dobranych kostiumach, rekwizytach oraz scenografii.

Głównym bohaterem wystawy „Niewidzialna ściana” jest młody adept tradycyjnych sztuk walki – uczeń Szkoły Gladiatorów. Tytułowy termin określa w grach komputerowych bariery, których nie da się przekroczyć . Punktem wyjścia projektu stał się układ ruchów, swoista choreografia walki, którą toczy chłopiec w odrealnionej przestrzeni wystawy. Pełen napięcia pojedynek odnosi się do emocji oraz stanów wynikających m.in. z dynamicznych przemian kulturowych i technologicznych.


Zuza Golińska / Magdalena Łazarczyk
Niewidzialna ściana
 
Bohaterem dwukanałowej instalacji wideo, będącej główną częścią wystawy „Niewidzialna ściana”, jest młody adept tradycyjnych sztuk walki. Wykonuje on sekwencję ruchów, które są podstawą treningu uprawianej przez niego dyscypliny. Pozbawiony jest jednak atrybutów: nie ma broni i zbroi, a jego ruchy są spowolnione.
Obrona. Atak. Unik. Odbicie. Obrona.
 
Kontemplacyjna choreografia walki potęguje napięcie towarzyszące pojedynkowi. Zawarty jest w nim jednak pewien paradoks. Bohater bowiem ściera się z własnym odbiciem – rodzajem alter ego, być może awatarem bądź rolą, którą odgrywa. Choć postaci różnią się od siebie kolorem stroju, nie da się stwierdzić, która z nich jest prawdziwa. Trwająca w ciągłym zawieszeniu walka zaciera granicę między wirtualnym a rzeczywistym.
 
Niewidzialna ściana – pojawiająca się w grach komputerowych, niemająca materialnego kształtu granica obszaru, który zwiedzić może postać gracza. Termin ten używany bywa również w odniesieniu do widzialnych przeszkód, takich jak np. niewielka skała albo niewysokie ogrodzenie, niemożliwych do przekroczenia ze względu na niezaimplementowanie do gry możliwości skakania*.
 
Wysiłek jednak nie ustaje.
Obrona. Atak. Unik. Odbicie. Obrona. [...]

Tomasz Pawłowski

Czytaj cały tekst

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewidzialna_ściana.


 
Zuza Golińska (ur. 1990 w Gdańsku) jest absolwentką Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013). W 2015 roku otrzymała dyplom magisterski w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. Jej instalacja dyplomowa zatytułowana Rozbieg była prezentowana w Domu Słowa Polskiego w Warszawie oraz w Heiligenkreuzerhof w Wiedniu i Národní galerie w Pradze. W 2014 roku została finalistką nagrody Artystyczna Podróż Hestii i otrzymała pierwszą nagrodę na Gdańskim Biennale Sztuki. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. polsko-szwedzkim projekcie „S-now” podczas inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury w Umeå oraz w czterotygodniowym cyklu wystaw​ „​Nie ma ziewania” w Nowym Teatrze w Warszawie. Jej ostatnie wystawy indywidualne to m.in. „Common Ground” w Gdańskiej Galerii Miejskiej i „Wschód 东” w Kolonii Artystów w Gdańsku (2016). Jest laureatką stypendium przyznawanego za osiągnięcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014). W 2015 roku była nominowana do europejskiej nagrody dla młodych artystów StartPoint Prize. W 2016 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku odbędzie swoją pierwszą rezydencję w ramach Artists’ Development Programme / European Investment Bank w Luksemburgu. Mieszka i pracuje w Warszawie.
 
Magdalena Łazarczyk (ur. 1985 w Białymstoku) w 2013 roku ukończyła studia licencjackie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku sztuka rejestracji obrazu. W 2015 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zrealizowany w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. W swoich działaniach używa różnych mediów, takich jak wideo, fotografia, instalacja, performans. Wspólnie z Łukaszem Sosińskim prowadzi ROD – Realny Obszar Działań – artist-run-space na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Warszawie. Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2014) oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7 (2013). Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2015). Jej praca dyplomowa została nagrodzona na wystawie „Coming Out 2015” za najciekawszą realizację w dziedzinie sztuki nowych mediów oraz otrzymała główną nagrodę w konkursie (NIE)OBECNOŚĆ organizowanym przez Galerię Labirynt w Lublinie (2017). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in: „Hosted Simply”, Wiedeń (2016); „The Sense of the Body”, FISAD 2015 (1. Festival Internazionale delle Scuole d’Arte e Design), Turyn; „Gęsia skórka”, Dom Słowa Polskiego, Warszawa (2015); „TEST/EXPOSURE”, WRO Media Art Biennale, Wrocław (2015); „Myths. Students/Artists/Teachers”, Fondazione Pastificio Cerere, Rzym (2014); „Lekcja”, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa (2014); „Akomodacja”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Mińsk (2014); „Nie ma ziewania #1, #2, #3, #4”, Teatr Nowy, Warszawa (2014). Mieszka i pracuje w Warszawie.


Wydarzenia towarzyszące:

29 kwietnia 2017, godz. 11:00
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny.
 
Projekt graficzny: Maja Szczypek
Dźwięk: Łukasz Rodziewicz
W filmie wystąpił: Michał Siemiński
Współpraca: Centrum Dawnych Sztuk Walki, ₭em, Łukasz Sosiński, Andrzej Starszewski, Robert Szatecki, Dariusz Pietraszewski

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Zuza Golińska / Magdalena Łazarczyk. Niewidzialna ściana. Widok ogólny wystawy

Telebim z wyświetlanym obrazem w przestrzeni Galerii Arsenał. Ściany i podłoga w kolorze żółtym