en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Zbigniew Oksiuta. Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą a nauką

08.06.2018 - 16.08.2018 / 18:00

Zbigniew Oksiuta. Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą a nauką

08.06.2018 - 16.08.2018
Otwarcie: Otwarcie: 08.06.2018 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok (wejście od ul. Świętojańskiej)
A+
A-
Głównym celem wystawy jest pokazanie związków pomiędzy sztuką, designem i architekturą, oraz ich relacji z nauką. Według Zbigniewa Oksiuty rozwój nowych technologii całkowicie zmienił podejście do sztuki znane od czasów Platona. Pokazywanie natury i jej dynamiki, znane od starożytności jako motor sztuki, przestaje obowiązywać.
Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty architekturą alternatywną doprowadziły go do eksperymentów z substancjami żelującymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od 20 lat w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki jak i architektury, łączy doświadczenie obu tych obszarów z poszukiwaniami naukowymi prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologami, inżynierami, botanikami.
              
Prace autorstwa Zbigniewa Oksiuty są przygotowane specjalnie na wystawę w Galerii Arsenał. Instalacja  „Habitat Biologiczny” bada możliwość wykorzystania naturalnej genetyki do tworzenia nowych form i przestrzeni roślinnych. W ramach projektu będą prowadzone studia fizjologii wzrostu  oraz deformacji morfologicznych. Projekt bada potencjał, jaki kryje się w anomaliach biologicznych, w warunkach gdy uniwersalny bodziec zewnętrzny (siła grawitacji) i immanentne zasady rozwoju (korelacja, różnicowanie komórek) przestają odgrywać rolę. Nadanie niekontrolowanym procesom, struktury przestrzennej umożliwiłoby rozwój nowych form roślinnych. Procesy wzrostu deformacji roślinnych będą prowadzone w bioreaktorze, a symulację grawitacji zerowej będzie kontrolował robot.

Realizacja projektu została zainicjowana we współpracy z naukowcami z Wydziałów Mechanicznego i Architektury  Politechniki Białostockiej oraz z Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
Informacja o biletach