en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Uwaga! Granica (w ramach festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar 2017)

02.09.2017 - 13.10.2017 / 18:30

Uwaga! Granica (w ramach festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar 2017)

02.09.2017 - 13.10.2017
Otwarcie: Otwarcie: 02.09.2017 / 18:30
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Artyści: Artyści: Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Hubert Czerepok, Jadwiga Sawicka, Piotr Wysocki, Elżbieta Jabłońska, Babi Badalov, Anatoliy Belov, Yevgenia Belorussets, Pavel Braila, David Chichkan, Yaroslav Futymskyi, Viktoria Lomasko, Marina Napruszkina, Petr Pavlenski, Dan Perjovschi, Grenadie Popescu, grupa R.E.P., Nicolai Ridnyi, Igor Savchenko, Sabina Shikhlinskaya, grupa TanzLaboratorium, Lubomyr Tymkiv,Volodymyr Vorotniov, Anna Zvyagintseva, Mykola Ridnyj
Kuratorzy: Kurator: Monika Szewczyk, Waldemar Tatarczuk
A+
A-
Zarówno Galeria Arsenał jak i Galeria Labirynt od lat współpracują ze środowiskami artystycznymi krajów ze wschodu Europy. Postanowiliśmy więc zająć się tym, co najbardziej utrudnia te kontakty – a mianowicie granicą.
Problemy, trudności, dyskomfort, związane z jej przekraczaniem, przewożeniem prac nie są znane mieszkańcom Unii Europejskiej poruszającym się tylko wewnątrz Wspólnoty i Strefy Schengen. Do niedawna jeszcze problem ten mógł wydawać się artystycznie wyczerpany – sami zrobiliśmy kilka wystaw w których temat ten się pojawiał. Granica pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem, Gruzją i Rosją, Naddniestrze, Cypr to te rejony Eurazji, gdzie owo „graniczne napięcie” ciągle nie jest rozwiązane. Problem w Kraju Basków i Północnej Irlandii wydaje się być tylko uśpiony. Lecz ostatnie lata przyniosły nowe fakty, które powodują, że temat ten staje się jeszcze bardziej aktualny. Trwa wojna na wschodzie Ukrainy, Rosja anektowała Krym, będący częścią Ukrainy. Burzliwe wydarzenia w krajach arabskich, ekspansja ISIS i wojna w Syrii spowodowały wielką falę uchodźczą. Ożywiło to z kolei aktywność ruchów nacjonalistycznych w państwach europejskich. Ich populistyczne argumenty trafiają do wyborców, co z kolei powoduje przejmowanie władzy przez siły polityczne o orientacji narodowej i konserwatywnej, co stało się już w Węgrzech oraz w Polsce. Obawy, że może stać się tak również w innych krajach, stają się coraz bardziej realne. Dążenie do izolacji, zamykania się w obrębie państw narodowych nie jest już tylko jakimś incydentem. Węgry budują mur na swojej południowej granicy, takie pomysły – na razie lokalne – pojawiają się również w Polsce. Wielka Brytania decyduje się odłączyć od Unii Europejskiej, kolejne państwa europejskie zapowiadają wprowadzenie kontroli na swoich granicach. Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA świadczy o tym, że ta „choroba” nie jest problemem tylko Europy. Konsekwencje tej prezydentury mogą być katastrofalne dla całego świata.

Wstęp wolny na wystawę

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawa odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny wymiar 2017

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury