en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej

23.03.2018 - 02.05.2018 / 17:00

Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej

23.03.2018 - 02.05.2018
Otwarcie: Otwarcie: 23.03.2018 / 17:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Artyści: Artyści: Bas Jan Ader, Witosław Czerwonka, Kuba Dąbrowski, Maurycy Gomulicki, Małgorzata Gurowska, Mirosław Filonik, Vadim Fishkin, Igor Krenz, Robert Kuśmirowski, Kobas Laksa, Marcin Maciejowski, Antoni Mikołajczyk, Deimantas Narkevičius, Wojciech Puś, Karol Radziszewski, Wojciech Zamecznik, kolektyw artystyczny Xolor
Kuratorki: Kurator: Agata Chinowska, Magdalena Godlewska-Siwerska
A-
A+
UWAGA! Wystawa nieczynna w dniach 1, 3 maja 2018 r.

Wystawa „Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej” poświęcona jest powstałej w latach 1908–1909 elektrowni w Białymstoku – obecnie jednej z siedzib Galerii Arsenał. Celem prezentacji, na którą składają się zarówno wątki historyczne, jak i współczesne, jest zbadanie znaczenia budynku starej elektrowni w kontekście rozwoju miasta.
Pierwsza, historyczna część wystawy skupia się w dużej mierze na okresie międzywojennym, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To czas intensywnej elektryfikacji, mającej wpływ na rozwój gospodarczy i przemysłowy regionu, a co za tym idzie – na życie mieszkańców. Na tę część prezentacji składają się m.in. materiały archiwalne: artykuły prasowe, mapy i zdjęcia, a także jedna z pierwszych powojennych kronik filmowych z 1946 r., ukazująca stan zniszczeń wojennych i odbudowę białostockiej elektrowni.
 
Druga część wystawy poświęcona jest relacjom sztuki współczesnej z budynkiem starej elektrowni. Większość eksponowanych tu prac to instalacje site-specific, których tematem jest przede wszystkim pierwotne przeznaczenie budynku. Maurycy Gomulicki specjalnie na potrzeby prezentacji stworzył neon „ISKRA”. Kolektyw artystyczny Xolor zaprojektował mural, którego punktem wyjścia jest wymyślony przez artystów neologizm zgaświatło. Archaiczne urządzenia elektryczne, niegdyś używane m.in. w elektrowniach, składają się na instalację Roberta Kuśmirowskiego „Eufonia”.
 
Wystawa obejmuje także rysunki świetlne Wojciecha Zamecznika, stanowiące przykład abstrakcji w fotografii. Ważnym elementem ekspozycji są prace artystów pochodzących z Białegostoku – Kuby Dąbrowskiego, Karola Radziszewskiego, Mirosława Filonika i Kobasa Laksy, dla których budynek elektrowni jest częścią pejzażu dzieciństwa. Ten ostatni nakręcił teledysk zatytułowany „Matka Konkretna”, łączący wątki rodzinne z muzyką eksperymentalną wykorzystującą dźwięki urządzeń elektrycznych.
 

Agata Chinowska, Magdalena Godlewska-Siwerska

Wydarzenia towarzyszące:

24 marca, godz. 11:00 - oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie

17 kwietnia, godz. 18:00 - pokaz filmu „Jasne łany”, pierwszego po wojnie polskiego filmu spełniającego postulaty socrealizmu o tematyce współczesnej w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego. Akcja filmu rozgrywa się w 1947 roku na wsi. Młody nauczyciel walczy z zacofaniem hamującym społeczny i ekonomiczny rozwój wsi. Plenery, z udziałem miejscowej ludności, kręcono we wsi Sobota w Łowickiem.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Patroni medialni i partnerzy

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Powiązane Wydarzenia

Na zdjęciu plakat filmowy.
17.04 - 17.04

Pokaz filmu "Jasne łany"

Powiązane Wydarzenia

Plakat zapowiadający wydarzenie DZIEN WOLNEJ SZTUKI.
21.04 - 21.04

Dzień Wolnej Sztuki 2018