en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Rezydencja artystyczna: Kontrakt rysownika - Rafał Żarski

Rezydencja artystyczna: Kontrakt rysownika - Rafał Żarski

01.09.2017 - 30.09.2017
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Rafał Żarski
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Koordynatorka: Sylwia Narewska
A-
A+
W sierpniu 1694 roku pani Herbert i rysownik Neville, bohaterowie filmu Petera Greenawaya, zawarli kontrakt: „Pan Neville wypożyczył swoje usługi jako rysownik na 12 dni, aby mógł sporządzić 12 rysunków: posiadłości, ogrodów, parków i budynków pana Herberta. Sam wybierał widoki do rysunków, kierując się przy tym radą pani Herbert (…)”.

Galeria Arsenał mieści się w centrum Białegostoku w zabytkowym budynku przy Pałacu Branickich. W latach 1691–97 siedziba Branickich została przekształcona w barokową rezydencję wg projektu Tylmana z Gameren. Teoretycznie Kontrakt rysownika Greenawaya mógłby się rozgrywać właśnie tu. Nawiązując do słynnego dzieła angielskiego reżysera i biorąc pod uwagę kontekst miejsca, Galeria Arsenał zaprosiła trzech artystów na stworzenie dzieła/projektu artystycznego, którego tematem będzie Pałac Branickich, a więc najbliższe sąsiedztwo budynku Galerii Arsenał.

We wrześniu w ramach rezydencji artystycznej "Kontrakt rysownika" gościmy Rafała Żarskiego, który zrealizuje swój projekt "W środku miasta stoi pałac". To projekt krótkiego filmu, opowiadającego o założeniu pałacowym Branickich z perspektywy jego aktualnego stanu i funkcji, jakie pełni na dzień dzisiejszy. Film będzie miał charakter instruktażowego mokumentu, którego scenariusz powstaje na podstawie codziennych obserwacji pałacowego otoczenia, gdzie dochodzi do powtarzających się zdarzeń, wynikających z okolicznej scenerii, panującej atmosfery i regulacji dotyczących użytkowania pałacowej infrastruktury.

Rafał Żarski

Urodzony w 1989 roku. W latach 2011-2016 studiował na kierunku multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie, zakończone dyplomem magisterskim zrealizowanym w Pracowni Fotomediów pod opieką Łukasza Skąpskiego i Pawła Kuli oraz w III Pracowni Malarstwa pod opieką Wojciecha Łazarczyka i Jakuba Czyszczonia. Laureat Nagrody Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego dla studentów wyższych szkół artystycznych za wybitne osiągnięcia twórcze w roku 2013. Stypendysta Prezydenta Miasta Szczecina w roku 2014.
Od roku 2016 prowadzi wraz z Tomkiem Pawłowskim eksperymentalne biuro podróży – Muzealne Biuro Wycieczkowe. Aktualnie mieszka i pracuje w Poznaniu.
 
Wystawy indywidualne:
- „Time is Over” / Bank Pekao Project Room, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, 2016
- „Proste historie” / Galeria Scena w Koszalinie, 2014
 
Wybrane wystawy grupowe:
 - „Patrząc z ukosa ale nie zezem” / Instytut Polski w Berlinie, 2017
 - “Young Poland - Afterimages of Reality” / Ludwig Museum, Budapeszt, 2016
 - „Jakoś to będzie – Czuwaj” / Biuro Wystaw, Warszawa, 2016
 -  „WRO Media Biennale 2015” / Wrocław, 2015
 - “Toward the West” / Glogouair Berlin, 2014
 - „GMO Zabija Miodek” / Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa, 2013

Bieżące wydarzenia

grafika promująca wydarzenie, na różowym tle biały napis <Premiera książki „Tęczowy Białystok. Antologia tekstów queerowych"> w tle ilustracje z czarnymi drogami i białymi rysunkami nawiązującymi do białostockiej architektury
26.04 - 26.04

Premiera książki „Tęczowy Białystok. Antologia tekstów queerowych"

21.04 - 21.04

Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie "Patrzcie na tę chwilę – jak drga"

20.04 - 20.04

Warsztaty „Symbole percepcji” z Natalią Kurnosovą

01.04 - 31.05

Natalia Kurnosova - artystka rezydentka programu STRONG TOGETHER