en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Kontrakt rysownika: Karolina Bielawska. Kompleks / Rezydencja artystyczna

Kontrakt rysownika: Karolina Bielawska. Kompleks / Rezydencja artystyczna

06.07.2017 - 30.07.2017
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Karolina Bielawska
A+
A-
W sierpniu 1694 roku pani Herbert i rysownik Neville, bohaterowie filmu Petera Greenawaya, zawarli kontrakt: „Pan Neville wypożyczył swoje usługi jako rysownik na 12 dni, aby mógł sporządzić 12 rysunków: posiadłości, ogrodów, parków i budynków pana Herberta. Sam wybierał widoki do rysunków, kierując się przy tym radą pani Herbert (…)”.
 
Galeria Arsenał mieści się w centrum Białegostoku w zabytkowym budynku przy Pałacu Branickich. W latach 1691–97 siedziba Branickich została przekształcona w barokową rezydencję wg projektu Tylmana z Gameren. Teoretycznie Kontrakt rysownika Greenawaya mógłby się rozgrywać właśnie tu. Nawiązując do słynnego dzieła angielskiego reżysera i biorąc pod uwagę kontekst miejsca, Galeria Arsenał zaprosiła trzech artystów na stworzenie dzieła/projektu artystycznego, którego tematem będzie Pałac Branickich, a więc najbliższe sąsiedztwo budynku Galerii Arsenał.

W lipcu w ramach rezydencji artystycznej "Kontrakt rysownika" będziemy gościć Karolinę Bielawską, która zrealizuje swój projekt KOMPLEKS. Będzie on obejmował prace malarskie i instalacje odwołujące się do przestrzeni pałacu: jego wystroju i architektury. Prace będą również nawiązywać do losów pałacu i punktów zwrotnych w jego historii. Tytułowy KOMPLEKS odnosi się z jednej strony do zespołu parkowo-pałacowego, z drugiej – do procesu niszczenia dóbr kultury i sytuacji architektury pałacowej po zmianach politycznych i społecznych w XX wieku.

Karolina Bielawska

KAROLINA BIELAWSKA

ur. 1986
2015-2010 Akademia Sztuki Pięknych w Warszawie
2011-2006 Uniwersytet Warszawski

Karolina Bielawska jest młodą artystką, która w swoich działaniach wykorzystuje malarstwo, rysunek, instalację. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida, wybrany do wystawy Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie (2015) i do międzynarodowego projektu Hosted Simply prezentowanego w Spectrum Tower w Warszawie (2015) i Heiligienkreuzer Hof w Wiedniu (2016). Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2015) i II Konkursu Ale Sztuka! Młode Malarstwo Polskie (2016). Uczestniczka pierwszej edycji Biennale de La Biche (2017) – najmniejszego biennale sztuki współczesnej na świecie. W 2016 razem z rumuńską kuratorką, Larisą Crunṭeanu, zrealizowała międzynarodowy audiowizualny projekt, The Telenational Dream, prezentowany w warszawskim Kinie Iluzjon. W latach 2012-2016 współpracowała z Miejscem Projektów Zachęty jako organizatorka wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Mieszka i pracuje w Warszawie.

wystawy indywidualne:
2016
Fatamorgana, Spectra Art Space, Warszawa
Później i trochę wcześniej, Pawilon Sztuki, Warszawa

wybrane wystawy grupowe:
2017
Megalit. Karolina Bielawska, Zuza Golińska, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa
À la Flamande 2 – Portret, Galeria Propaganda, Warszawa
Jednoczesność zdarzeń, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń
Biennale de La Biche, Grand cul de sac marin, Gwadelupa
2016
Postój ze sztuką, przystanki autobusowe w przestrzeni miasta, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz
Pusto, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz
À la Flamande 1 – Martwa natura, Galeria Propaganda, Warszawa
Wśród twarzy, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Hosted Simply, Heiligenkreuzer Hof, Wiedeń
2015
Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie 2015, Kamienica hrabiego Raczyńskiego, Warszawa
Hosted Simply, Spektrum Tower, Warszawa
Homo homini, Galeria Sektor I, Jaworzno
Gęsia skórka, dawny Dom Słowa Polskiego, Warszawa
Mimikra, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa
2014
Lekcja, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa
Sto*Disegnando/Rysuję, Galeria V9, Warszawa
Światoobraz, Pałac Branickich, Warszawa
Plener z Miłoszem, Galeria Spokojna, Warszawa

Bieżące wydarzenia

09.11 - 23.11

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawach: Centralna, Środkowo-Wschodnia oraz Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

16.12 - 16.12

Koncert Trupa Trupa