en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Józef Robakowski, Zabawy Polaków

Józef Robakowski, Zabawy Polaków

A-
A+

Józef Robakowski

Zabawy Polaków, 1989, wideo, 26 min 2 s

Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku. Praca zakupiona przez Galerię Arsenał w 1993 r. w zestawie z 14 innymi pracami wideo.

Józef Robakowski, jeden z prekursorów sztuki wideo w Polsce, doskonale wykorzystuje i demaskuje manipulacyjne własności mediów. Dla konsekwentnej drogi twórczej Robakowskiego istotne są przede wszystkim badania zależności między nim – artystą/podmiotem – a filmem, środkiem przekazu, jakim się posługuje. Kwestie społeczno-polityczne, dochodzące do głosu w jego pracach, pojawiają się niejako w sposób naturalny, na marginesie obserwacji filmowego medium, jego możliwości kreacyjnych oraz relacji względem prawdy i obiektywizmu – począwszy od podatności na skrajnie subiektywne i nieprzewidywalne interpretacje odbiorców po świadome wykorzystywanie dla celów propagandy i indoktrynacji.
 
W tym nurcie badań artysty mieszczą się Zabawy Polaków (1989) – skondensowany filmowy brikolaż zmontowany ze scen i obrazowych klisz z ostatniej dekady komunistycznej Polski. Stworzony przez Robakowskiego obraz to 26-minutowy miks wstrząsających materiałów nadawanych w telewizji, dokumentacji akcji Pomarańczowej Alternatywy i artystycznych performansów, dla których klamrę stanowi postać dziewczynki bawiącej się w wyliczanki.
 
Zapisy protestów obywatelskich i brutalnych pacyfikacji dokonywanych przez komunistyczne władze to przede wszystkim wizja doświadczeń jednostki w państwie totalitarnym. Między obrazami opresji i oporu pojawiają się powszednie sceny z życia. Absurdy ustroju nieuchronnie pociągały za sobą paranoję codzienności. Zbiorowy portret Polaków ostatnich lat komunizmu to splot dramatycznych wyborów, świadomych ucieczek w surrealistyczny humor pozwalających zachować dystans do niedorzeczności systemu, a także utopijne pragnienie normalności, które znalazło spełnienie jedynie w dziecięcej nieświadomości i oderwanej od otaczającego świata grze w wyliczanki.
 
Izabela Kopania

Katalog prac

Artyści