en
Menu
Logo Galerii Arsenał

„Warsztaty rodzinne” - „Zaufaj mi, 3 x R, relacje rodzinne w ruchu”

„Warsztaty rodzinne” - „Zaufaj mi, 3 x R, relacje rodzinne w ruchu”

03.06.2017 - 04.06.2017
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Aniela Kokosza
A+
A-

Zapraszamy młodzież w wieku 11–15 lat wraz z rodzicami na
„Warsztaty rodzinne” - „Zaufaj mi, 3 x R, relacje rodzinne w ruchu”

3-4 czerwca 2017 (sobota - niedziela)
sobota, w godz. 17.00 – 19.00, niedziela w godz. 11.00 – 13.00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: k.kida@galeria-arsenal.pl do piątku, 2 czerwca, do godz. 15:00. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Będąc mamą nastolatki, wiem, jak ważny dla mnie – i coraz rzadszy – jest czas razem z nią spędzony. Wiem, jaką radość sprawiają mi wspólne z nią zajęcia i zabawy. Wiem też, że czasem trudno się spotkać, wspólnie działać.
 
Nieoczekiwanie okazało się, że wspólne ćwiczenia, taniec, wspinanie, skakanie i akrobatyka to coś, co pasjonuje nas obie i sprawia nam wielką frajdę. Stało się to przypadkiem, gdy jako obserwator towarzyszyłam mojej córce w warsztatach tańca, a jej zabrakło pary do ćwiczeń. Odkryłam wtedy, jak wiele można powiedzieć dotykiem, gestem, ruchem. Nawet takie śmieszne ćwiczenie, jak wzajemne naśladowanie swojego chodu, wiele o nas mówi. Przekonałam się, że mogę zaufać mojej nastoletniej córce, że ona jest już dostatecznie silna, bystra i doświadczona, by w niektórych momentach przejąć kierowanie. Czasem wystarczy dodać jej otuchy, pokazać, że się ufa, by sama w siebie uwierzyła.
 
Chcę podkreślić, jak ważne jest, byśmy my, rodzice, ufali i wierzyli w swoje dzieci; w to, że potrafią i mogą samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Oraz w to, że gdy nasze nastoletnie dzieci dojrzewają, role nieco się zmieniają i z czasem to my możemy się na nich oprzeć w sensie dosłownym i metaforycznym. Tutaj przypominają mi się te wszystkie ćwiczenia, kiedy to ja się zdawałam na siłę i refleks mojej córki.

Katarzyna Kida
 
Podczas warsztatów zaproponuję zadania oparte na ruchu naturalnym, spontanicznym, współdziałającym z siłą grawitacji.
Chciałabym postawić pytania i, wspólnie z Uczestnikami, poszukać na nie odpowiedzi…  W jaki sposób możemy wspólnie odkrywać świat ruchu? Budować otwartość ruchową? Wspierać nieskrępowany rozwój młodzieńczej osobowości oraz osobowości w relacji (rodzinnej, bliskiej)?                                                
Jak możemy pozbyć się własnych napięć i blokad w ciele poprzez fizyczny kontakt z bliską osobą? Jak odkryć ruch pochodzący z wnętrza i bliski własnej naturze?
Tematy, które proponuję do warsztatowego eksplorowania: bliskość, zaufanie, odpowiedzialność, współdziałanie, współodczuwanie, a przede wszystkim… mnożenie poprzez dzielenie.
Kilka słów o mojej pracy: „Staram się rozpoznawać proste, uniwersalne zasady określające ruch. Poprzez pracę w technice tańca współczesnego, a także z własnym, intuicyjnie wyodrębnionym materiałem ruchowym i improwizacją skupioną wokół kontaktu z obiektami… szukam ciekawego i budującego prosty komunikat z odbiorcą języka wyrazu artystycznego.
W pracy pedagoga podążam ścieżką, na której ciało determinuje myśl, a myśl ciało. To współistnienie jest warunkiem kreowania ruchu w pełni świadomego, a jednocześnie pozwalającego na swobodny przepływ energii.”

Aniela Kokosza

Aniela Kokosza

Tancerka, performerka, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o profilu: Taniec Współczesny w Bydgoszczy. Pracuje ze studentami tańca w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, prowadzi autorskie zajęcia taneczne z dziećmi, realizuje projekty edukacyjne. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele człowieka.